SYSTEM EXPOGLIDER ®

System Expoglider® System Expoglider® stanowi sprzęt służący do nieprzerwanej autoasekuracji , który pozwala jego użytkownikowi na przemieszczenie się pomiędzy poszczególnymi przeszkodami a nawet wymijanie innych użytkowników toru bez konieczności wypinania się z rozpiętej powyżej liny bezpieczeństwa.

 
NA JAKICH TORACH LINOWYCH MOŻNA STOSOWAĆ EXPOGLIDER®

Expoglider® jest systemem bezpieczniejszym i łatwiejszym w użytkowaniu niż tradycyjny system typu Cow Tails. Expoglider® może być również używany jako system asekuracji typu Top Rope, dzięki czemu Państwa park linowy linowy, pierwotnie zaprojektowany jako rekreacyjny tor przeszkód, może w ciągu zaledwie kilku chwil zostać zamieniony na tor edukacyjny.

 
INFORMACJE TECHNICZNE DOTYCZĄCE SYSTEMU EXPOGLIDER®

Opracowanie systemu Expoglider® było możliwe dzieki Stefowi Geens z firmy Exponent, działającego we współpracy z Naukowym Centrum Przemysłu Metalowego w Belgii (WTCM), Biurem Rozwoju Regionalnego (GOM) Okręgu Antwerpia, z RPL Egeneering, KOMEC oraz biurem projektów Technicad. System Expoglider® jest system autoasekuracji, zabezpieczającym przed upadkiem z wysokości. Został opracowany zgodnie z normą Unii Europejskiej EN 795, jako sprzęt zabezpieczający przed upakliem z wysokości. Testy zostały przeprowadzone według normy EN 795 przez inż. Volkera Krona z Instytutu jakości i bezpieczeństwa Tüv w Monachium. (TÜV Product Service München).

 
Z JAKIEGO MATERIAŁU JEST WYKONANY EXPOGLIDER®?

 Kapsuła jest wykonana z utwardzonej i piaskowanej stali nierdzewnej. Profile mocujące zostały również wykonane ze stali nierdzewnej, zaś linę zabezpieczającą stanowi lina stalowa o przekroju 10mm.

 
CO ODRÓŻNIA SYSTEM EXPOGLIDER® OD INNYCH SYSTEMÓW AUTOASEKURACJI NA ELASTYCZNEJ LINIE ZABEZPIECZAJĄCEJ?

Rozwiązanie - Niemal wszystkie istniejące systemy autoasekuracji na elastycznej linie zabezpieczającej zostały opracowane z myślą o asekuracji osób przed upadkiem z wysokości, postrzeganym jako zdarzenie wyjątkowo rzadkie. System Expoglider® został opracowany z myślą o parkach linowych, rekreacyjnych i edukacyjnych, gdzie upadek z wysokości jest zdarzeniem częstym i normalnym, co wręcz stanowi istotną część doświadczenia związanego z przejściem po takim torze. Expoglider® składa się z kilku oddzielnych elementów. Został opracowany jako system modułowy, który można montować łatwo i szybko. Stanowi to o jego przewadze nad innymi systemami zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. System Expoglider® może być użytkowany przez kilka osób jednocześnie. Na wypadek uszkodzenia systemu, poszczególne jego elementy można łatwo wymienić. Wszystkie istotne elementy systemu można odnawiać osobno bez konieczności wymiany całego systemu. Jeśli lina stalowa ulegnie uszkodzeniu w jakimś punkcie, w większości systemów asekuracyjnych zachodzi konieczność wymiany całej liny. W przypadku systemu Expoglider® wymiany wymaga tylko uszkodzony odcinek liny rozciągnięty pomiędzy dwoma punktami zaczepienia. Pozostałe odcinki liny pozostają nienaruszone i zachowują w pełni swoją funkcjonalność.

Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia - Większość elastycznych lin zabezpieczających stosowanych w przemyśle zostało opracowane w taki sposób, że po upadku niektóre części systemu ulegają trwałej deformacji. To rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi, gdyż “uszkodzony” system, który uległ wyraźnej deformacji nie może być więcej w użyciu. Wadą takiego rozwiązania są koszty powstające z konieczności wymiany poszczególnych elementów lub całego systemu, jak również niemożność użytkowania sprzętu w okresie naprawy. Te wady nie spełniają wymogów użytkowania systemu na torach rekreacyjnych i szkoleniowych. Sam charakter programów wykorzystujących tory linowe oraz liczba uczestników takich programów wymagają bardzo trwałych systemów asekuracyjnych z taką rezerwą wytrzymałości, aby nie ulec uszkodzeniu w wyniku nawet silnego obciążenia spowodowanego upadkiem użytkownika. System Expoglider® został opracowany ze szczególnym uwzględnieniem tych okoliczności.

Montaż - System Expoglider® może być montowany na różnego rodzaju konstrukcjach podtrzymujących: słupy drewniane, konstrukcje stalowe, drzewa lub ściany. * Zakończenia lin stalowych są silnie zaciśnięte specjalnymi bezpiecznikami. * Odległość pomiędzy dwoma punktami zaczepienia wynosi przeważnie 4 – 12 metrów. Dłuższe odcinki są możliwe przy uwzględnieniu wynikającego z tego zwisu liny. * Przy zastosowaniu naszych profili mocujących można zamontować dwie równoległe liny zabezpieczające. Zasada działania/użytkowania * Osobisty sprzęt asekuracyjny użytkownika jest wpięty do suwaka Expoglider® za pomocą elastycznego amortyzatora i karabinka. Kiedy do suwaka wpięty jest karabinek, nie ma możliwości zdjęcia go z liny bez uprzedniego wypięcia karabinka. * Połączenie Expoglidera®, stalowej liny i punktów zaczepienia pozwala użytkownikowi na przejście pomiędzy stacjami (słupami, drzewami) bez konieczności wypinania się z liny bezpieczeństwa.

Koszt montażu - Koszty montażu kompletnego systemu Expoglider® są około 30% wyższe niż koszt założenia tradycyjnego systemu asekuracji. Dokładny koszt zależy od ilości profili mocujących w punktach zaczepienia oraz suwaków. Zastąpienie zamontowanego systemu asekuracji systemem Expoglider® W celu uzyskania szacunkowych kosztów montażu systemu Expoglider® należy przesłać do nas szczegółowy plan toru linowego z dokładnym rozmieszczeniem słupów lub drzew stanowiących konstrukcję podtrzymującą.

 
GALERIA SYSTEMU EXPOGLIDER®
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 

Parki Linowe  I  Imprezy Integracyjne  Budowa Parków Linowych  Programy dla Szkół  Kontakt   

                                                                                    Projekt, zdjęcia, utrzymanie i wykonanie strony www - Marek Landowski - www.marlan.pl